Web Tasarım İzmir


Blog

Web siteniz nasıl yapılmalıdır,web tasarımınız nasıl olmalıdır. Web tasarımınız hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir. Web siteniz hazırlanırken alt yapı önemlimidir?

Blog » Web Sitesi Nasıl Yapılmalı

Web Sitesi Nasıl Yapılmalı

Sloganımız web sitesinde hız, uyum veya kullanılabilirlik sağlamak yeterli değildir. Sorunsuz bir kullanıcı deneyimi için üçünün bir arada olması gerekir. Bu sıkça rastladığınız bir sloganımızdır. Burada pekçok şeyi anlatmaya çalışıyoruz.

Bir web sitesi yapılacağı zaman sadece bir tek özelliğinin çok iyi olması yeterli değildir. Günümüzün internet rekabetinde herşeyiyle mükkemmel olmak zorunda aksi halde aramalarda öne çıkmak neredeyse imkansıza yaklaştı. Web tasarımı hazırlanırken öncelikli dikkat edilmesi gerken kullanıcı deneyimidir. Günümüzün internet ortamında arama motorları başta google kullanıcı deneyimine çok önem vermektedir. Mesela bir arama yaptığınızda ilk sayfada göze çarpan siteler tasarım olarak genellikle sade tasarımları seçmişlerdir. Bunun bir çok nedeni bulunmaktadır. Sade bir tasarımla hem içeriklerin okunması hem istenilen makaleye kolay ulaşılması hemde tasarımın hafif olması nedeniyle hızlı olması sağlanır. Buda kullanıcı deneyimini maksimum seviyeye çıkmasını sağlar. Bu ve bir çok nedene bağlı olarak web tasarımınızı seçerken göze hoş gelmesinden çok sitenizi ziyaret edecek kişilerin aradıklarını kolayca bulmalarını sağlamak daha önemlidir.

Örneğin sitenin girişine dev slayt gösterileri içeriğine sürekli popup veya flash uygulamalar konduğunda göze hoş gelsede sitenizin kullanılabilinirliğini düşürdüğü için aramalarda iyi durumda olamayabilirsiniz. Web tasarımınızda sitenizin anasayfası olabildiğince sitenin içeriği hakkında açıklayıcı biligiler vermelidir. Anasayfa menüleri kolay ve anlaşılır olmalıdır. Bu dikkat edilmesi gereken konular aynı zamanda mobil kullanımınında dikkate alınarak yapılması gerekir. Hatta internetin büyük bölümünün mobil kullanıldığını düşünürsek web tasarımınızın önceliği mobil dizaynı olmalıdır.

Masa üstü ve mobil görünümü iyi ancak bu defada tarayıcı uyumu öne çıkacaktır. Tasarımınız çok iyi olsa bile farklı cihazlarda farklı görüneceği için kullanıcı deneyimi yine istenen seviyelere gelmeyecektir. Bizler bu ve benzeri bir çok sebepten dolayı responsive adını verdiğimiz tasarımları hazırlamaktayız. Responsive tasarımlar duyarlı bir yapıya sahip oldukları için tüm tarayıcılar,mobil ve masa üstü cihazlara tam uyumlu çalışmaktadırlar. Tabii tasarımın responsive olarak seçilmesi sadece başlangıçtır. Tasarım konusunda kararımızı verdikten sonra ikinci aşamada dizayn önemli olucaktır. Sektörünüze göre kullanıcıların aradıklarını en kolay bulabilecekleri şekilde ve sitede rahatça dolaşabilecekleri bir şekilde dizayn etmek gerekir. Bunu sadece web sitenizin anasayfasını değil tüm sayfalarını aynı şekilde dizayn edilmesi gerekir. Günümüzde ise web tasarımı yapılacağı zaman genellikle göze hoş gelen şeyler talep ediliyor ancak sizin gözünüze hoş gelmesinden çok ziyaretçilerinizin konforunu düşünmelisiniz.

Tasarımınız sektörünüze göre hazırlanıp dizayn edildikten sonra alt yapı önemli olucaktır. Alt yapı olarak günümüzde CMS dediğimiz içerik yönetim sistemleri kullanılmaktadır. CMS kullanılması hem içeriklerin hızlı yüklenebilmesi hemde sizlerin herhangi şekilde kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan kolayca yönetebilmenizi sağlamak için kullanılmaktadır. CMS ile tasarımcıya bağlı değil kendinize özgü hareket edebilirsiniz. Mesela günün herhangi bir saati önemli bir gelişme oldu bunu anında kolayca kendiniz sitenize ekleyebilir yayınlayabilir ve sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.

CMS sisteminizin markası önemlimidir? Tabiiki önemlidir marka değeri yüksek bir cms sistemini değil desteği çok olan bir cms sistemini tercih etmelisiniz. Mesela e ticaret için kullanılacak marketing sistemlerinde en fazla opencart tercih ediliyor. Opencart'tan daha iyi e ticaret sistemleri bulunmakta ancak opencart daha yaygın ve daha fazla desteği bulunduğu için çok tercih edilenlerdendir. Firma sitelerinde ise bir çok cms sistemi bulunmaktadır. Örneğin seditio,wordpress,joomla gibi bilinen bir çok cms sistemi bulunmaktadır ancak dünyada en yaygın olanı wordpress tir wordpresten daha iyi cms sistemleride vardır ama en yaygın olanı ve en fazla desteği bulunan wordpress olduğu için ewn fazla tercih edilenidir.

Biz ise sizlere firma sitelerinde seditio ve wordpress e ticaret için ise opencart sunmaktayız. Seditio çok yaygın olmasada destek bulabileceğiniz kullanım kolaylığı çok iyi olan esnek bir sistemdir size yapılacak olan web sitesine bağlı olarak seditio'yu tercih edebiliyoruz. Wordpress'te aynı şekilde size yapılacak olan web sitesine bağlı olarak sunuyoruz. Eğer yapılacak olan web sitesi özel bir proje ise %80 seditio öneriyoruz.

CMS sistemleri anlattığımız gibi amaca göre farklı sistemler kullanılabilir. Ancak sistemin iyi olması çok yeterli değildir. Web sitenizi yapacak olan kişinin sisteme çok hakim olması önemlidir. Örneğin seditio ya çok hakimse onu tercih etmeli çünkü cms sistemleri herşeyi açık olarak verilir ve bunun optimize edilmesi gerekir. Wordpress çok yaygın dünyanın %80'i kullanıyor ama sisteme hakim değilseniz tasarımınız dizaynınız mobil tasarımınız kullanılabilinirlik herşeyiyle mükemmel olsa bile hiçbir anlamı kalmayacaktır çünkü bunların hepsini taşıyacak olan alt yapınız yeterli optimizasyona sahip değil. Bu sebeplerden dolayı biz sizlere wordpress,seditio ve opencart dışında bir sistem sunmuyoruz çünkü her üç sistemde 10 yıldır üzerinde çalıştığımız uzmanlık seviyesinde olduğumuz sistemlerdir.

Web siteniz hazırlanırken dikkat edilmesi gerken konular bunlardır. Duyarlı tasarım, kullanımı kolay dizayn ve alt yapı bunların hepsi gereği gibi yapıldığında web siteniz aramalarda öne çıkan siteler arasında yer alacaktır.


Blog & Web Sitesi Nasıl Yapılmalı

Blog & Web Sitesi Nasıl Yapılmalı

.

İLETİŞİM

Pro Tasarım Bilişim Teknolojileri
Mithatpaşa Cad 230 Sk Yalı Mah No:2 Kat:3 Da:5
Halkbankası Üstü Güzelbahçe/İZMİR/TURKEY
+90 232 234 58 16, +90 538 527 85 15
bilgi@protasarim.net.tr