Web Tasarım İzmir


Blog

Günümüzdeki önemli sorunlardan bir tanesi sunucu disk alanıdır. Sunucu disk alanı yetersizliği nedeniyle sürekli paket yükseltmek zorunda kalıyorsunuz.

Blog » Sunucunuzu Ekonomik Kullanın

Sunucunuzu Ekonomik Kullanın

Bir web sitesi talep ettiğinizde size kurulumu yapılıp teslim edilen web sitesi bir sunucu üzerinde çalışmaktadır. Yani www.pro-tasarim.net adresine girdiğinizde siz bilgisayarınızdan bizim sunucumuzdaki yazılımın dosyalarını görüntülüyorsunuz demektir.

Bu sunucuda web siteniz için size ayrılan bir disk alanı bulunmaktadır. Aynı bilgisayarınızda olduğu gibi sunucularda'da harddisk bulunmaktadır. Web siteniz kurulacağı zaman sunucudan yazılımınızın kaplayacağı yer kadar mb yada gb şeklinde disk alanı alınır.

Bu alan dolduğu zaman sitenize yeni birşey ekleyemezsiniz. Ancak bu alan sadece sitenizin içeriklerini kapsamaz bu alan günümüzde neredeyse olmayan firma kalmadı gibi alan adınıza bağlı olan maillerinizide kapsar mesela info@pro-tasarim.net örnek olarak bizim mail adresimiz. Maillerimizi genellikle office outlock programı ile kullanırız. Ancak bu programa gelen maillerde yine sunucunuzdan aktarılmaktadır.

Eğer sunucunuz yedekleme modu açık ise çoğu zaman açık olur bu durumda size gelen tüm mailler sunucunuzda yedek olarak depolanıyor demektir. Bu depolamada size ayrılmış olan disk alanından kullanılır. Mesela web siteniz aslında 200 mb ancak mail trafiğiniz yüksekse gelen resimler dosyalar vs gibi öğeler 2 gb kullanıyor olabilir. Bu bizim çok sık rastladığımız bir durumdur.

Mail trafiği yüksek olan firmalar disk alanlarını çabuk doldururlar ve sunucu paketini yükseltmeleri gerekir yani ek disk alanı almaları gerekir. Eğer siz web sitenize çok fazla içerik eklemiyor ağırlıkta mail kullanıyorsanız kullandığınız program ile yedek alabilir sunucudaki maillerinizi silebilirsiniz böylece disk alanınızda yer açmış olursunuz yada program kullanmıyor sunucunuzun panelinden mail kullanıyorsanız sunucunuzdan yedek alıp disk alanınızı yine boşaltabilirsiniz.

Bu uygulamalar hem sunucunuzu ekonomik kullanmış olursunuz hemde yedeklerinizi sürekli bilgisayarınızda herhangi duruma karşı korumuş olursunuz.


Blog & Sunucunuzu Ekonomik Kullanın

Blog & Sunucunuzu Ekonomik Kullanın

.

İLETİŞİM

Pro Tasarım Bilişim Teknolojileri
Mithatpaşa Cad 230 Sk Yalı Mah No:2 Kat:3 Da:5
Halkbankası Üstü Güzelbahçe/İZMİR/TURKEY
+90 232 234 58 16, +90 538 527 85 15
bilgi@protasarim.net.tr