Web Tasarım İzmir


Blog

Kredi kartı ile yapılan ödemelerde internet üzerinden işlem yapılmasını sağlayan Sanal Pos, online alışveriş siteniz üzerinden taksitli ya da tek çekim olarak ürün satışı yapmanızı sağlayan bir yazılım teknolojisidir

Blog » Sanal Pos Nasıl Alınır

Sanal Pos Nasıl Alınır

Her geçen gün kredi kart kullanımı hız ve hızla artmaktadır. Bu sebeple eğer bir e-ticaret siteniz varsa kredi kartı kullanan müşterilerinizi düşünerek sitenizde sanal pos kullanmanız gerekmektedir.

Şu konu çok iyi bilinmelidir. E-ticaret siteniz olmadan sanal pos başvurusu yapamazsınız. Öncelikle bir online alışveriş sitesi açmanız ardından bu siteyi bankaların istediği kriterlere uygun hale getirmeniz gerekmektedir. Bankalara sanal pos başvurusu yaparak VPOS (sanal pos) başvurunuzun onaylanabilmesi için sitenizde neler olmalıdır anlatalım.

128bit yada 256bit SSL SERTİFİKASI

SSL sertifikası müşterilerinizin kredi kart bilgilerinin ve iletişim bilgilerinin şifrelenerek bankaya iletilmesini sağlayan bir güvenlik önlemidir. Bu güvenlik sistemi sayesinde banka ve müşterileriniz dışında kredi kart bilgilerini kimse elde edemez. Bu yüzden bankaların ilk baktığı şey online alışveriş sitenizde SSL sertifikanızın olup olmadığıdır. Eğer SSL sertifikanız yok ise bankalara sanal pos başvurusu yapmanıza gerek yoktur. Direk ret cevabı alınmaktadır.

MÜŞTERİLERE SUNULACAK OLAN SÖZLEŞMELER

Sanal pos almadan önce dikkat edilmesi gereken ikinci konu müşteriler için hazırlanmış olan sözleşmelerdir. Ödeme sayfalarında, üye olurken ve ürün satın alırken bankaların gerekli gördüğü sözleşmeleri sitenize eklemeniz gerekmektedir. Bu sözleşmelerin en önemlileri sırası ile satış sözleşmesi, üyelik sözleşmeli, mesafeli satış sözleşmesi ve ürün iade iptal aşamasında sağladığınız kriterlerdir.

SİTENİZDE ÜRÜNLERİNİZİN OLMASI

Bankalara sattığınız ürünleri göstermeniz gerekmektedir. Yani boş bir e-ticaret sitesi ile sanal pos başvurusu yapmamanız gerekir. Bütün ürünlerinizi sitenize eklemenize gerek yoktur ancak online satış yapabileceğiniz ürünlerinizin olduğunu bankaya göstermeniz gerekmektedir. Sitenizde ürün bulunması ödeme yapılacağı zaman gidilecek olan sayfanın yazılımının incelenmesinden dolayı da önemlidir. Ürünün hemen altında bulunan satın al butonuna tıklandığında 128bit SSL ya da 256bit SSl ile şifrelenmiş olan ödeme sayfasına yönlendirme yapılabilmelidir. Bu sayfada ise bağlantı ekranında HTTPS yazısı çıkacaktır. Bankanın en çok önem verdiği konulardan bir tanesidir.

HERHANGİ BİR BANKA ŞUBESİNE BAŞVURU

Yukarıda anlattığımız üç prosedürü uyguladıysanız ve şahısta olmak üzere bir şirket sahibi iseniz herhangi bir banka şubesine giderek sanal pos başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru sırasında site ve şirketinizle alakalı alanları doldurursunuz. Banka gerekli işlemleri yaptıktan sonra sanal pos başvurunuzu onaylar ise size ait bir kullanıcı adı ve şifre verir. Bu kullanıcı adı ve şifre ile verilen sayfaya giriş yaparak sanal posunuzu aktive eder ve sitenize kurulumunu yapabilirsiniz. Eğer sanal pos başvurunuz kabul edilmez ise neden kabul edilmediğine dair bilgilendirilirsiniz.


Blog & Sanal Pos Nasıl Alınır

Blog & Sanal Pos Nasıl Alınır

.

İLETİŞİM

Pro Tasarım Bilişim Teknolojileri
Mithatpaşa Cad 230 Sk Yalı Mah No:2 Kat:3 Da:5
Halkbankası Üstü Güzelbahçe/İZMİR/TURKEY
+90 232 234 58 16, +90 538 527 85 15
bilgi@protasarim.net.tr