Web Tasarım İzmir


Blog

Son zamanlarda yeniden internet ortamına musallat olan CryptoLocker virüsü firmaların başını ağrıtıyor.

Blog » E Postalarınıza Dikkat Edin

E Postalarınıza Dikkat Edin

CryptoLocker word,exel,jpg ve benzer dosyalarınızı ve bilgisayarınızdaki sistem dosyalarını şifreleyen bir fidye virüsüdür. Bu virüs bilgisayarınıza bulaştıktan sonra dosyalarınızı kurtarmanız için sizden fidye talep etmektedirler. Bu virüs e posta yoluyla bulaşan bir virüstür. E Postalarınıza bu nedenle çok dikkat ediniz.

PTT,Türkcell ve benzeri banka isimleri ile size  e posta yollanıyor siz eğer bu e postada bulunan bir dosyayı bilgisayarınıza indirir yada e postada bulunan herhangi bir linke tıklarsanız virüs bilgisayarınıza yerleşiyor.

Bilgisayarınızda yedeklenmiş binlerce evrak dosyası yada müşteri bilgilerinizin bulunduğu dosyaları şifreleyerek kullanılmaz bir hale getiriyor. Fidye virüsü bulaşan dosyalarınıza tıkladığınızda sizden ödemeniz gereken rakam talep ediliyor.

Talep edilen rakamı ödemesenizde bu virüsü çözebilecek uzmanlara müracat ettiğinizde yüksek maliyetlerle karşılaşabilirsiniz.

CryptoLocker fidye virüsüne alınabilinecek önlemler.

Yedekleme: Bu önlem aslında herşey için geçerli vede düzenli olarak yapmanız gereken bir işlemdir. Bilgisayarlarınızı günlük olarak yedekleyiniz. Bazı firmalar harici belleği bilgisayara sürekli bağlı tutup yedekleri içine atıyor ancak bu yanlış virüs bilgisayarınızdaki heryere girer harici bellek bilgisayarınıza bağlıyken bilgisayarı kullanırsanız ve bu sırada virüs bulaşırsa harici belleğede bulaşacaktır bu nedenle yedeklemeleri en son işlem olarak yapmalısınız ve harici belleği sürekli olarak bilgisayara bağlı tutmamalısınız.

Mobil E Posta Kullanımı: E postalarınızın önemli olanlarını PTT,TÜRKCELL ve banka e postaları gibi yada şüpheye düştüğünüz anlamsız kurum e postalarını mobilden okuyabilirsiniz. E Postalarınızı mobil cihazlarınıza kurarak bu şekilde bir önlemde alabilirsiniz. Bu virüs şu an için mobil cihazlara bir zarar veremiyor.

Dikkat: Bu virüs sizin kullanım alanınıza görede sizin farkedemeyeceğiniz e postalar gönderebiliyor. Örneğin xx kargo ile dosya alışverişiniz çok sık oluyor ise xx kargo ile alakalı bir CryptoLocker fidye virüsü e postası almanız muhtemeldir.


Blog & E Postalarınıza Dikkat Edin

Blog & E Postalarınıza Dikkat Edin

.

İLETİŞİM

Pro Tasarım Bilişim Teknolojileri
Mithatpaşa Cad 230 Sk Yalı Mah No:2 Kat:3 Da:5
Halkbankası Üstü Güzelbahçe/İZMİR/TURKEY
+90 232 234 58 16, +90 533 243 85 15
info@pro-tasarim.net