Web Tasarım İzmir


Blog

Cms nedir? CMS ingilizce a “Content Management System” ‘in kısaltılmış halidir, Türkçe’de tam karşılığı olarak ise, “İçerik Yönetimi Sistemidir”

Blog » Cms Nedir?

Cms Nedir?

Genel olarak CMS konusunda bilgi sahibi olmayan kişiler, CMS’yi belirli bir yazılım veya program olarak tanımlarlar, CMS bir program veya yazılım ismi değildir. Portal gibi sistemlerin yani içerik yönetimi sistemlerine sahip olan sistemlerin tamamına verilen genel bir isimdir. Bu sistemde size tanımlanmış olan kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme giriş yaparak web sitenizi 7 gün 24 saat, internet bağlantısı olan her bilgisayardan ve istediğiniz yerden kontrol edebilirsiniz.

İster kişisel web sitesi açmak isteyin istereniz firmanız için web tasarım yaptırmak isteyin, içerik yönetim sistemleri ile web sitenizi kolayca güncelleyin. İçerik yönetim sistemi tanımı ilk olarak web sitesi hazırlama ve yönetme fonksiyonu için kullanılmıştır. Önceleri birçok organizasyon kendi içerisinde amaçları doğrultusunda yazılımlar geliştirmiştir.

Web sitelerini düzenleyen bu ufak sistemlerin bir pazar oluşturabileceği fikri ilk kez 1995 yılında belki de hala en kalabalık içerik grubuna sahip olan CNET firmasının kendi içerik yönetim sisteminin geliştirilmesi için Vignette firması ile anlaşması noktasında ortaya çıkmıştır. Böylelikle Vignette firması içerik yönetim sistemleri kavramını bir sektör haline getirmiştir. Zamanla kendi içerisinde portal sistemleri, wiki sistemleri, web tabanlı groupware vb. alt dallara ayrılan endüstri günümüzde halen gelişimini sürdürmektedir.

CMS Data olarak neleri tanımlayabilirsiniz? CMS data yani cms verileri olarak birçok şeyi tanımlayabiliriz örneğin; dökümanlar, filmler, resimler, belgeler, telefon numaraları, özel veriler vs. bunların hepsi cms verileri olarak adlandırılı ve kullanıcı bu verileri kolaylıkla düzenleme şansına sahiptir.

Kısacası içerik sistemleri yönetimi olan her veri cms olarak adlandırılır. Neleri içerir? Cmsler belli bir web programlama diliyle yapılmış web yazılımıdır.Asp,Php gibi web programlama dilleriyle oluşturulmuş birçok cms vardır.Cms’ler genel olarak üyelik sistemi,makale ekleme,haber yazma,anket,forum gibi bazı bileşenleri standart olarak sizlere verirler.Zaten Cms’nin oluşması bu bileşenlerin aynı cms içinde entegre çalıştırılabilmesi ve İnternet üzerinde uygulamaya geçebilmesidir.


Blog & Cms Nedir?

Blog & Cms Nedir?

.

İLETİŞİM

Pro Tasarım Bilişim Teknolojileri
Mithatpaşa Cad 230 Sk Yalı Mah No:2 Kat:3 Da:5
Halkbankası Üstü Güzelbahçe/İZMİR/TURKEY
+90 232 234 58 16, +90 538 527 85 15
bilgi@protasarim.net.tr