Web Tasarim İzmir

Pro Blog 

Pro tasarım web hakkında blog konuları 

Google yeni özellikler

Google yeni özellikler

Kurulduğu 1998 yılından bugüne internet ile ilgili hemen hemen her alana nüfuz eden ve şirket olarak kısa sürede bir dev haline gelen Google, bugün 20. yaşını kutluyor..
Pro Blog » Google yeni özellikler
20. yılı'nı dolduran Google’ın, bu vesileyle arama motoruna getirdiği yeni özellikler dikkat çekici. Mobil arama odaklı yapılan yenilikler AMP hikayeleri, aktivite kartları, Google Lens entegrasyonu, arama koleksiyonları ve daha bir çok yeni özellik bulunuyor.

Aktivite Kartları: Google’ın duyurduğu yeni aktivite kartları sayesinde geçmişte yapmış olduğunuz aramalara ulaşmak çok daha kolay olacak. Arama ile ilişkili geçmişte ziyaret edilen sayfalar da bu kartlarda gösterilecek. Google bu kartların her aramada gösterilmeyeceğini ve kullanıcıların isterlerse bu özelliği kapatabileceklerini de belirtiyor.

Arama Koleksiyonları: Google kayıtlı aramalardan bir toparlama yaparak kullanıcılara arama koleksiyonları için o aramalar ile ilişkili önerilerde bulunacak. Google bu işlevin özellikle kullanıcıların planlama yaparken işine yarayabileceğini belirtiyor.

AMP Hikayeleri: Google’ın mobil cihazlardan yapılan aramalar'da daha hızlı bir kullanıcı deneyimi yaşatmak için kullanıma sunduğu Accelerated Mobil Pages veya Türkçe adıyla Hızlandırılmış Mobil Sayfalar özelliği artık çok daha kullanışlı olacak. Instagram hikayelerine benzer bir yapıda AMP yayınları görmeye başlayacağız. Şu an için sadece AMP uyumlu yayıncılar için aktif olan bu özelliğin normal kullanıcılar için aktif edilip edilmeyeceği henüz bilinmiyor.

Google Lens Entegrasyonu: Google’ın Goggles servisinin yerine geçen Google Lens, artık Google Görseller’e eklenmiş edilmiş durumda. Kullanıcılar artık görsel arama yaparken Lens butonuna tıklandığında Google Lens o görsele ait nesneleri tanımlamaya çalışacak ve ilişkili görselleri sunmaya çalışacak.