Web Tasarım İzmir

Pro Blog 

Pro tasarım web hakkında blog konuları 

CryptoLocker Fidye Virüsüne Alabileceğiniz Bazı Önlemler

CryptoLocker Fidye Virüsüne Alabileceğiniz Bazı Önlemler

Bir çok virüse ihmal edip hiçbir önlem almıyoruz aslında. Ama unutmamak gerekir güvenlik yazılımları geliştikçe virüs yazılımlarıda gelişmektedir..
Pro Blog » CryptoLocker Fidye Virüsüne Alabileceğiniz Bazı Önlemler
CryptoLocker'da fidye virüsüde bunlardan biridir bu ve benzeri bir çok fidye virüsü bulunmaktadır.. CryptoLocker ve benzeri fidye virüsleri bir çok yolla bilgisayarınıza bulaşmaktadır. Bu virüsü yazan korsanlar sizin en dikkatinizi çekicek konuları tercih ederler örneğin bir muhasebeci muhasebeci için çok önemli bir makale hazırlayıp bunu mail yoluyla yollarlar ve maili açıp tıkladığınızda virüs artık bilgisayarınıza bulaşmıştır. Özelliklede mailinize gelen kredi kartı,fatura vb gibi maillere çok dikkat ediniz.Tüm exel,pdf ve resimlerinizi en önemli evraklarınızı şifreler ve kullanılamaz hale getirir. Bu durumda yapabileceğiniz fazla birşey yoktur internette bir çok yerde çözüm ile alakalı konular olsada henüz kesin olan bir çözüm bulunmamaktadır.

Çözümü CryptoLocker virüsüne çözüm değil CryptoLocker'lere önlem olarak uygulamak gerekir. Eğer firmanızda önemli belgeler yüksek mebla değeri olan dosyalar varsa  mutlaka günlük olarak yedek alamalısınız harici bellek yada cd şeklinde olabilir. Şuna çok dikkat etmelisiniz harici belleği devamlı olarak bilgisayarına bağlı tutarak anlık yedekleme yaptığını düşünenler var ancak bu yanlış bir uygulama  virüs bilgisayarınıza girdiği anda harici belleğede girmiş olacak bu nedenle harici bellek ile anlık yedekleme yerine akşam bilgisayarınızı kapatmadan önce yedekleyin ve harici belleği bilgisayarınızdan çıkarın.

Bilgisayarınızda mutlaka yedekleme özelliği olan güçlü bir antivirüs kullanın eğer antivirüsünüz yoksa buradan temin edin

Antivirüsleri firmamızdan uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Windows yedekleme özelliğini kullanabilirsiniz windows ile bilgisayarınızı yedeklediğinizde yedek dosyasını mutlaka şifreleyiniz.

Bilgisayarınızı internet üzerinde yedekleyebilirsiniz ancak bu yedekleme yapacağınız dosya boyutlarına göre internet kotanızı etkileyecektir.

Eğer henüz bilgisayarınıza fidye virüsü bulaşmamış ise yukarıdaki önlemleri almanızı tavsiye ederiz. Fidye virüsü ile ilgili olarak firmamıza bir çok müracat yapılmaktadır ancak herhangi bir çözüm bulunmamaktadır. Eğer bilgisayarınıza bulaşmış ve çözüm bulamamışsanız yeni kurulumda formata dikkat ediniz bilgisayarınızı tam formatlayınız tüm diskleri silerek formatlayınız.

Diğer Blog Konuları